csütörtök, augusztus 11

Pszichotrilla: a tömegekről és a rémhírekről

igazán nem szeretnénk pesszimisták lenni, de a világban történik pár olyan esemény, amiről kénytelenek vagyunk trillázni. figyelem: nem önismeret lesz, de mindenképpen jó ha tudunk a jelenségekről, ha ismerjük őket.
a londoni zavargások kapcsán a tömegpszichológiáról trillázunk majd, kicsit körbejárjuk, hogy miért tud ennyire elszabadulni a pokol, mi az ami megvadítja az embereket, és hogyan terjed át a nagyobb csoportra mindez. miért bátrabbak tömegben a lázongók mint magányosan? ugyanakkor a másik oldalról is beszélgetni fogunk kicsit, mit tehet az, aki elszenvedője vagy csak nézője a jelenségnek.

a rémhírekről is beszélgetni fogunk. méghozzá azért, mert az utóbbi idők gazdasági hírei nagyon elkeserítőek, és azt hiszem a rémhírek hozzáteszik a magukét egyrészt a pánik alakulásához, másrészt meg a bosszusághoz hogy most ezt vajon hogyan fogjuk megérezni… a pszichológiában ismert a bármilyen krízis utáni új egyensúly kialakulása. hogy egyéni szinten mi szükséges ahhoz, hogy minél hamarabb rendeződjön az új egyensúly és mi szükséges ahhoz hogy mindez családban, csoportban, társadalomban is létrejöjjön – ezekre a kérdésekre is keresem a választ. véleményeteket leírhatjátok itt: http://erdelyfm.ro/blog/pszichotrillak/?p=550

sorsolni is fogunk a műsor végén, ezt a könyvet lehet megnyerni, ha válaszolsz arra a kérdésre, hogy mit jelent a Te életedben az érintés?




Hallgassatok bennünket ma este 20 órától, élő adás lesz.

Isztambul(i)

Lejárt az egyetemi oktatás, leadtuk az akkreditációs dossziét, elkészültek az államvizsgák, túl voltunk a licensz vizsgán és a vizsgaidőszakon. Végre felszusszanok egy kicsit:)

Az idei nyári vakációm azonban mégis egy szakmai programmal kezdődött. 2 évvel ezelőtt "véletlenül" megismerkedtünk Oslóban Csillával, a XI.-ik Európai Pszichológus Kongresszuson és még akkor elhatároztuk, hogy majd a XII.-re együtt, közös munkával jelentkezünk. Igy is lett, július 4-én Isztambulban kötöttünk ki Edével, itt: http://www.ecp2011.org/



Érdekes módon a flow előadásról maradtunk le majdnem ezelőtt 2 évvel, ahol az ismerkedés is megtörtént, úgy, hogy ketten (Edével hárman) voltunk csak magyarok a résztvevők közül és egymásra is találtunk:) Részeletek itt:

Mi sem természetesebb, minthogy egy közös flow kutatásba vágjuk a fejszénket:)
A konferencia csúcspontja Zimbardo előadása volt, aki elkápráztatta a közönséget az új elméletével, a különböző idődimenziókról és ezek jellemzőiről. Míg ezelőtt két évvel tisztes távolságból szemlélgettük a "mestert", az idén már nem szállt inunkba a bátorság, amikor a folyóson megszóllítottuk, sőt közös fotót is készítettünk vele. Kedélyesen, kedvesen viszonyult hozzánk, mesélt, így az előadása után jelentkeztünk is a kutatócsoportjába. De erről majd később, részletesen:)

A konferencia mellett Isztambul engem  lenyügözött. Az egyetlen város, amely egyszerre két kontinensen fekszik. Ázsiában szálltunk le a repülőről, majd Emő segítségével piff-paff, fél óra alatt  Európában voltunk. A két kontinenst az 1500 méter hosszú, a hetvenes években épült Boszporusz híd köti össze, amely éjszaka (is) pazar látványt nyújt. Vendéglátóink, Emőék a hídhoz közel laktak,  így lehetőségünk volt naponta megcsodálni a látványt. 

A Boszporusz és a Márvány-tenger két oldalán fekvő város lüktet az élettől és az ellentmondásoktól. Régi és új, hagyományos és modern, kelet és nyugat izgalmas keveredése, igazi kulturális kavalkád. Isztambul olyan volt számomra, mint az ételei, új ízek, frissítő 

A régi óvárosban (Sultanahmet) a leghíresebb épületeket lehet megtekinteni,  a Hagia Sofia mecsetet, a Topkapi Szerájt, a Kék –mecsetet, a Hippodromot és a Yerebatan ciszternát.

Galata-hídon már kora reggel horgászok, valamint kagyló- és halárusok sorakoznak.


A Nagy Bazárban minden eladó és minden kapható...szerintem napokig tudtam volna benne sétálni, nézelődni, vásárolgatni. Ede időnként rámszólt: na de Annamária:) Azt mondják, hogy itt mindent meg lehet kapni: amit nem, azt pedig valahogy elővarázsolják!öbb száz éves épülete valóban szép és a hátsó kis utcákban található drága régiségboltokban szép dolgokat is lehet kapni, a többi olyan, mint az itthoni kínai piacok kínálata, csak többet lehet alkudozni.
a világ egyik legnagyobb lefedett piacaként híresült el, hétszer égett le, de mindannyiszor újjáépítették. 
Az ánizsos rakit, a tömény konyakot, vagy a jó kis EFES sört 
(no problem madzsar pasa

Tea Fekete-tenger keleti partvidékéről származik. Miközben a briteket ismerjük nagy teanemzetként, valójában a törökök fogyasztják a legtöbb teát, fejenként évente 2,5 kg-ot (míg a britek "csak" 2,1 kilót), nem is csoda, hogy az utcák is tele vannak teázó emberekkel.