szerda, március 23

Dr. Czeizel Endre Marosvásárhelyen!

Pénteken Marosvásárhelyen tart előadást Dr. Czeizel Endre.


Március 25-én folytatódik Marosvásárhelyen a népszerű Nyitott Akadémia-sorozat (korábban Mesterkurzus), amely Müller Péter, Vekerdy Tamás, Ranschburg Jenő és Bagdy Emőke után a magyar ismeretterjesztés újabb legendás alakjával, Czeizel Endre orvos-genetikus professzorral tér vissza Erdélybe.

Czeizel Endre, akinek kiváló írásait az erdélyi olvasók is hétről hétre élvezhetik a Nők Lapjában, már a hetvenes évek óta bizonyítja életművével, hogy a tudomány igenis lehet közérthető és szórakoztató is, ha jól magyarázzák. Emlékezetes televíziós műsorai évtizedeken át sok százezer ember szegeztek a képernyők elé – ahogyan akkoriban mondogatták, „ha Czeizel professzor beszél a tévében, kiürül az utca." A neves tudós, akit hatvanadik születésnapján a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjével tüntettek ki, a mai napig is elkötelezett híve a szórakoztató ismeretterjesztésnek, és szerte a világon minden terem megtelik, ha ő tart előadást. Nem csoda, hiszen nemcsak követhetően, élvezetesen, színesen magyaráz, de olyan információkat oszt meg a közönséggel, amelyeket a mai napig is kevesen tudnak, holott ezek sorsunkat, egészségünket, jövendőbeli lehetőségeinket is meghatározzák.
Marosvásárhelyen a professzortól megtudhatjuk, hogy családi örökségünk vajon miként befolyásolhatja sorsunk alakulását. A genetika forradalmának köszönhetően ugyanis ma már megismerhetjük azt a tervrajzot, amely életünk során megvalósul – sőt, bizonyos mértékben változtathatunk is ezen! De mi az, ami eleve „elrendeltetett”, s mi az, ami a mi kezünkben van? Vajon a tudatos beavatkozással mikor lépjük át azt a határt, amellyel már emberségünket veszélyeztetjük? Dr. Czeizel Endrét március 25-én pénteken este fél nyolctól a Marosvásárhelyi Kultúrpalotában hallgathatjuk meg. Kihagyhatatlan találkozás korunk egyik nagy gondolkodójával!   Jegyek kaphatók a Kulcslyuk Könyvesbolt új székhelyén, a Kossuth utca 5-ben, pedagógusoknak, nyugdíjasoknak diákoknak kedvezményes árú jegyeket (25 RON) biztosítunk.

szerda, március 16

Dr. Czeizel Endre Marosvásárhelyen!



2011-től Nyitott Akadémia címmel folytatódik a közkedvelt Mesterkurzus-sorozat, amely márciusban a magyar ismeretterjesztés legendás alakjával, Dr. Czeizel Endre orvos-genetikussal tér vissza Erdélybe.

Czeizel professzor lenyűgöző televíziós műsorai (Születésünk titkai, Jövőnk titkai, Ki viszi át a szerelmet, stb.) generációk kedvencei voltak, hiszen senki sem tudja a tudomány legfrissebb eredményeit olyan érthetően és érdekesen tolmácsolni, mint ő. Nevéhez számtalan, immár alapműnek számító könyv fűződik, önálló rovata pedig hosszú évek óta óriási népszerűségnek örvend a Nők Lapjában. Hatvanadik születésnapján a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki, 2000-ben pedig neki ítélték az USA-ban a Kennedy-díjat.

Czeizel Endre március 25-én érkezik a Nyitott Akadémia keretében Marosvásárhelyre, ahol Családi örökségünk – áldás vagy átok? címmel tart előadást a Kultúrpalotában.
A neves tudós, aki karizmatikus, szórakoztató, briliáns színpadi előadó hírében áll, olyan kérdésekre keresi majd a választ, amelyeken mindannyiunknak érdemes elgondolkoznunk. Emberi sors, felelősség, lehetőségek… A genetika forradalmának köszönhetően megismerhetjük azt a tervrajzot, amely életünk során megvalósul – sőt, bizonyos mértékben változtathatunk is ezen! De mi az, ami eleve „elrendeltetett”, s mi az, ami a mi kezünkben van? Vajon a tudatos beavatkozással mikor lépjük át azt a határt, amellyel már emberségünket veszélyeztetjük?

Kihagyhatatlan találkozás korunk egyik nagy gondolkodójával – minden válaszkereső, intelligens ember számára jó szívvel ajánljuk.
Jegyek már kaphatók a Kulcslyuk Könyvesboltban, a Kossuth utca 5-ben. 

szombat, március 12

Parancsra nem lehet szeretni...






77 éves korában elhunyt Ranschburg Jenő. Felnőtt és örök gyerek egyben, aki végletekig őszinte, empatikus, játékos kedvű tudós volt. Ő mondta magáról: én vagyok a világ legnaivabb embere.

Amikor a tavalyi szeptemberben a marosvásárhelyi Mesterkurzuson beharangoztam a Tanár urat és elmondtam, hogy  Prima Primissima-díjjal valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti-keresztjével büszkélkedhet, akkor ő megjegyezte:  „Ne a tiszti kereszt miatt szeressenek engem, hanem azért, amit nyújtani próbálok önöknek”. Ezért szerettem, ezért szerettük...Rengeteg terve volt még. Előadása előtt mesélt arról, hogy nyáron milyen könyveket, munkákat szeretne befejezni. 2 csomag cigarettát szívott el naponta: enélkül nincs ihlet-mondta. Az előadásán mindenkinek mondott valamit: a kisgyereknek, nagy gyereknek, serdülőnek, az anyának, az apának, a nagycsaládnak, a pedagógusnak, nagyszülőnek.

Másnap reggel az Erdély Fm stúdiójában a Pszichotrillák számára adott interjút. Néztem az arcát: táskás szemeit, mosolygós arcát és hallgattam rekedtes hangját. Ekkora lelkesedéssel senki nem beszélt a szakmabeliek közül a gyerekről. Ő mondta, hogy a gyerek számára hatalmas dilemmát jelent, hogy válaszút elé kerül: jó gyerek lesz és szeretik, de ennek fejében lemond a saját útjáról... VAGY olyan lesz, amilyen ő szeretne lenni, és vállalja, hogy emiatt kevésbé szeretik.

Együtt kávéztunk és Panni simogatása közben beszélgettünk. A családról, a rokonokról és arról, hogyan szeretjük és fogadjuk el egymást. Mi van akkor, ha a nagy családban nem tudok, nem akarok mindenkit szeretni?-kérdeztem. Semmi, mondta, ez így van rendjén, mert parancsra nem lehet szeretni...Utána elolvastam a versét és megfogadtam a tanácsát. 

Anyu, én igyekszem
a haragom levetni.
Ha bánt, sírok, ha viccel,
próbálok nevetni.
De hidd el nekem:
parancsra nem tudok szeretni.
Tetszik nagyon, hogy katona,
s tetszik a rangja.
Ha megszólal, zúg,
akár a templom harangja,
- de nem simogat meg úgy,
mint apué – a hangja.
Számodra nincsen nála jobb a föld kerekén,
ha rád néz, olyan leszel, mint vaj a kenyerén,
de én nem érzem apu melegét a tenyerén.
Ha játék kell, nála ezt könnyedén elérem,
ha érkezem, mint apu, úgy szalad elébem,
de én nem látom azt a sugarat a szemében.
Ha sétálunk, a kezem ott van az övében,
ha elcsúszom, megkapaszkodom az övében,
de én nem érzem apu jó szagát az ölében.
Azt mondja szeret, s csinál majd hozzá kedvet is,
hogy vele éljek. De apu jobb, ha megvet is.
Nekem ő tízszer, százszor többet ér, ha megver is.
Anyu, én igyekszem a haragom levetni.
Ha bánt, sírok, ha viccel, próbálok nevetni.
De hiába, ha megkérsz sem tudom őt szeretni!

Köszönöm Tanár úr a rengeteg szakmai útmutatót, amit még diákként kaptam  és azt, hogy személyesen is megismerhettem. Hogy Marosvásárhelyen a telt házas Kultúrpalotában hallgathattuk csodálatos előadását. Sokan mondták utána: eddig ez volt a legjobb. Tényleg az volt...