http://e-nepujsag.ro/hir.php?m=49245
November 10-én a Kulcs Egyesület és a Maros Megyei Könyvtár szervezésében újabb kerekasztal-beszélgetésre került sor szociálpedagógusok, pedagógusok, szülők részvételével. A Párbeszéd a nevelésről sorozat negyedik alkalmával a gyerekek, fiatalok szexuális nevelésére kerestünk közösen megoldásokat. A témát dr. Kádár Annamária pszichológus, Lazsádi Csilla óvónő és szociálpedagógus, Szatmári Júlia és Veress Tímea-Dalma szociálpedagógusok vezették fel, valamennyien abból a tapasztalatból kiindulva, amit a fiatalokkal való prevenciós munka során szereztek.
A probléma igen aktuális egy olyan társadalomban, ahol a szexualitásról terjedő felületes információk és benyomások mindenfelől elárasztják a fiatalokat, de a szakszerű hozzáállás még mindig alig élvez támogatást. A meghívottak hivatásuknak tekintették ennek a problémának a felkarolását.
Dr. Kádár Annamária évekkel ezelőtt iskolapszichológusként dolgozta fel a témát a tizenévesek körében, amikor még újdonság volt a szexualitás iskolában történő preventív megközelítése. A diákok nagy érdeklődése mellett némely szülő, tanár megtorpanással fogadta; kiderült, hogy nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is kényelmetlen a szexualitásról beszélni és főleg ennek intézményesített keretet szabni – mintha letagadnánk a létezését, a boldogsághoz, egyáltalán a boldoguláshoz hozzájáruló szerepét.
Amint az Szatmári Júlia és Veress Tímea-Dalma közös munkájából kiderült: nem elég a gyerekeknek információkat átadni, magatartást kell formálni, döntésre és felelősségre kell szólítani őket. A 10 alkalmas csoportozás, amit tinédzserek számára tartottak, nemcsak felvilágosítással szolgált, hanem az interaktív csoportfoglalkozások során a személyiségformálásra is nagy hangsúly került.
Hasonló célt szolgált az a Gyergyóalfaluban megtartott nyári tábor, amit a Gyergyói Nőkért Egyesület szervezett Hargita Megye Tanácsának a támogatásával, több intézmény partnerségében: a Kulcs Szociálpedagógusok Egyesülete, a Caritas, a Gyergyószárhegyi Kulturális Központ, a gyergyóalfalui önkormányzat és a Sövér Elek Iskolaközpont közreműködésével. 16-18 éves, szórványban élő, Beszterce környéki valamint tömbmagyarságban élő Gyergyó vidéki fiatalok egy olyan hetes programban vehettek részt, amelyben pszichológusok, orvosok, szociális munkások, lelkészek, festőművészek, andragógusok egyaránt hozzájárultak előadásaikkal a résztvevők szexuális ismeretének bővítéséhez. A délutáni csoportfoglalkozásokon Lazsádi Csilla és kollegája, Sipos Sándor vezetésével sor került a tartalmi feldolgozásokra, a játékos és személyes megközelítésekre. Az intézmények és a szakemberek összefogása példaértékű és ennél fogva felhívó, biztató jellegű, mert a helyi szülőbizottság elnökének a kezdeményezésére történt – egyszerű szülői felismerésből.
A három különböző típusú megelőzési program egyaránt felhívja a figyelmet a szexualitás problematikájának összetettségére. Ezeken az alkalmakon nemcsak a testi fejlődésről és a védekezés fontosságáról esik szó, hanem mindezeknek a lelki, szellemi hátteréről: a nemi szerepekről, a férfiasság/nőiesség kérdéséről, a konfliktusmegoldások módjáról, a média torzító hatásairól, a döntés felelősségéről szerezhetnek a fiatalok tudomást vezetőiktől, egymástól. Itt gyakorolhatja például a fiú, hogy hogyan mondjon bókot egy lánynak úgy, hogy a szemébe nézzen, itt tudhatja meg a lány, hogy a fiúknak sugárzó lány kell, nem feltétlenül szép.
A rövid beszámolók kapcsán a kerekasztal egy igazi kétoldalú párbeszéddé alakult – kérdések és javaslatok pedagógusjelöltek, anyák, nagymamák részéről egyaránt érkeztek.
Meglepően sok a kérdés a kisgyerekek, óvodások-kisiskolások szexuális nevelésével kapcsolatban, ami felhívja a figyelmünket, hogy a nemi nevelés nem kezdődhet elég korán és már az óvodákban helye van.
A szexuális nevelés témája kimeríthetetlen és szükségszerű, mint kiderült az alig lezárható párbeszédből, melyet a közönség mégis három erős javaslattal hagyott nyitva:
•Fogjunk össze és szervezzük meg a gyerekeinknek ezeket a képzéseket!
•Vigyük be az óvodákba, iskolákba!
•Legyen a felnőtteknek: szülőknek, pedagógusoknak képzés, hogy segíteni tudjunk a gyerekeinknek!
Lazsádi Csilla óvónő, szociálpedagógus és Veress Tímea-Dalma szociálpedagógus
nemreg kezdtem el hallgatni az adast, de elso pillanattol beleszerettem. nagyon sok hasznos info elhangzik, es a csutortok estem a musort kovetoen elmelkedessel vegzodik.
koszonom nektek, tovabbi sok sikert:)
ezennel én gratulálni akarok nektek, mivel jól tartjátok a frontot.
Nagyon tetszenek az előadásaitok, sok hasznos tudnivalót tartalmaznak!
Számos halgatóságot!
Gratulalok lanyok, csak igy tovabb!
Nagyon jo eloadasokat tarttok, sok hasznos dolgot hallok toletek, kerdeseimre valaszt adtok es biztos ezzel nem csak en vagyok igy!
Koszonom es sok sikert tovabbra is!
A műsor akkor igazán interaktív, ha hozzászóltok, leírjátok megjegyzéseiteket, kérdéseket vettek fel, így ezeknek külön örülünk.
Legnagyobb elégtétel látni, hallani azt, hogy valakiben pozitív irányú változás, fejlődés indul el a műsorunk, blogom hatására.
Hiszek abban, hogy “sok kis ember sok kis helyen, miközben sok kis dolgot megtesz, megváltoztathatja a világ arcát.” (Mandinka szólásmondás, Afrika) Legyél te is az egyik:)
csak a blogjába mostanában nem nagyon ír (és igen, ez itt egy célzás Anna )