vasárnap, július 18

Az óvodás- és kisiskoláskor játékai elméleti és módszertani megközelítésben




Megjelent Az óvodás- és kisiskoláskor játékai elméleti és módszertani megközelítésben című egyetemi jegyzet (Szerzők: Kádár Annamária és Bodoni Ágnes)
Rendelhető itt: 

A XXI. századi nevelés humánus, gyermekközpontú voltát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az iskolákban és az óvodákban ismét központi szerepet foglal el a játék. A mai pedagógus tisztában van a játék kognitív és érzelmi intelligenciát fejlesztő hatásával, tudatában van annak, hogy a játék pszichológiájára, játékos pedagógiai módszerekre, gyakorlatokra támaszkodva saját munkáját teszi eredményesebbé, gazdagabbá.

Hisszük azt, hogy a játék nemesít, hogy pedagógiai hatásán túl mind a személyiség, mind a csoportközösség formálására, alakulására is pozitív hatással van. A játékban éppen úgy, mint a munkában, tiszteletben kell tartanunk egymás véleményét, egymás képességeinek, készségeinek szintjét. A jó játék megtanít egymással kommunikálni, egymásra odafigyelni, örömöt nyújtani.

Jegyzetünkben a játék, a játékfejlődés több aspektusát is megvilágítjuk, elméleti tudásalapot szolgáltatva a diákoknak, pedagógusoknak, más érdeklődőknek. Igyekeztük a klasszikus elméleteket a friss irodalommal együtt tárgyalni és rávilágítani a lényeges, időtálló tényezőkre.


Tartalomjegyzék
ELŐSZÓ

I. A JÁTÉK ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSE
I.1. A játék fogalma, értelmezése
I.2. A játék a különböző elméleti megközelítések tükrében
I.3. A játék sajátosságai
I.4. A játék Piaget elméletében
I.5. A játék eredete Winnicott értelmezésében

II. A JÁTÉK FEJLŐDÉSE
I.1. A játék születése
II.2. Az explorációs játék
II.3. Az utánzás
II.4. Játékeszközök, játékszerek az első 24 hónapban
II.5. A szimbolikus játék
II.6. Szerepjátékok
II.7. Szabályjáték. Építő-szerelő játékok. Problémamegoldó játékok
II.8. Társas viszonyok. Játék a társakkal
II.9. Csoportosulási formák az óvodás gyermekek játékában. Az aktometriai módszer
II.10. Játék a homogén és a heterogén életkorú csoportokban

III. NÉPI JÁTÉKOK
III.1. A népi játékok szerepe a gyermeki fejlődésben
III.2. A népi játékok osztályozása
III.3. Népi játékok tanítása óvodában, iskolában
III.4. Népi játékok az óvodai nevelésben
III.5. Népi játékok az iskolai nevelésben

IV. A JÁTÉK A REFORMPEDAGÓGIÁBAN
IV.1. Az alternatív pedagógiai módszerek megjelenése és alapelvei
IV.2. Játék a Waldorf-óvodában, -iskolában
IV.3. Játék a Montessori-óvodában, -iskolában
IV.4. Játék a Freinet-óvodában, -iskolában

V. A JÁTÉK SZERVEZÉSE AZ ÓVODÁBAN. JÁTÉK ÉS PEDAGÓGUS
V.1. A játék hatása az óvodás gyermek fejlődésére
V.2. A pedagógus és az óvodai játék
V.3. Az óvodás játék szervezése. Játékszerek. Játékeszközök

VI. JÁTÉK ÉS TANULÁS. JÁTÉK AZ ISKOLÁBAN
VI.1. Játék és tanulás
VI.2. Játék az iskolában
VI.3. Fejlesztő játékok az iskolában

VII. JÁTÉKTERÁPIA
VII.1. A játékterápiáról
VII.2. Világjáték
VII.3. Bábjáték
VII.4. Drámapedagógia

szerda, július 14

Végre elkészült a sziklakertünk


Varázslatosak Petrik Adrien könyvei és ugyanakkor az élet is a kertben. Mivel tömbházban nőttem fel, nem értettem, mi lehet annyira vonzó a kertben. Most meg el sem tudom képzelni az életem nélküle. Imádom a kis kertünket, legjobb dolog itt üldögélni, pihenni, feltöltődni, kávézni.

Az asszony, a  férfi, a kert s a kutyák:)




hétfő, július 12

Buknak rá a nők:)


Annácska keresztlányunkat nem lehettt levakarni Edéről. Ölelte, harapta, csípte, puszilta, összefirkálta majd megbékítette, olvasott neki, nyak'ba csimpaszkodott, kártyázott vele. Mivel évente csak kétszer-háromszor megyünk Szegedre, így rövidek, de annál intenzívebbek ezek a találkozások.

szombat, július 10

Nyaralás a napköziben?

http://www.e-nepujsag.ro/hir.php?m=44446

Pöttömföldre semmi sem hozhat nagyobb boldogságot, mint az a piros vízfestékes, tanévzáró csokrokkal díszített nap, amely után már június elején vágyakozni kezd a legtöbb óvodás. A kisgyerekes szülők többsége azonban aggódva számolgatja, mennyi van még hátra a szünidőig. Mi legyen az aprósággal, ha a család felnőtt tagjai nem érnek rá vele foglalkozni? – ez ilyenkor a legfontosabb kérdés, legalábbis ha a dolgozó szülők hátterében nem húzódik meg egy szolgálatkész nagymama. Ebben az esetben a legkézenfekvőbb megoldást a napközik jelenthetik, amelyek összevont csoportokban a nyári időszakban is fogadják a gyerekeket és felváltva zárnak be egy-egy hónapra. Amíg második otthona „pihen,” egy előre kijelölt, közeli tanintézményben töltheti napjait az aprónép. Kihasználják-e a szülők ezt a lehetőséget, jót tesz-e egyáltalán a kisgyereknek, ha a napköziben nyaral? – kérdeztük az érintetteket.



A szakember szemével



Kádár Annamária pszichológus szerint a legfontosabb, hogy a szülők felkészítsék gyerekeiket a napközis nyárra. Ha ez nem történik meg, még az ötévesnél nagyobb, „gyakorlott” ovisok is megsínylik az új helyzetet.


– Az a legjobb, ha az első napokban az egyik szülő is részt vesz a foglalkozásokon, éppúgy, mint a beszoktatás időszakában. A 3-4 éves apróságok leginkább a felnőttekhez ragaszkodnak, ők nehezen dolgozzák fel, ha kéthetente más-más óvó néni vigyáz rájuk. Éppen ezért az öt évnél kisebb gyerekeknél, amennyiben lehetőség van rá, ajánlatos elkerülni a nyári nap-közilátogatást. A főként kortársaikhoz kötődő nagyobbaknál ez már kipróbálható, de nagyon hasznos, ha erre előzőleg az óvó néni is felkészíti a gyerekeket. Az ideiglenes napközicsere ugyanis a nagyobbakban is bizonytalanságérzetet kelthet. A rítusoknak nagy fontosságot tulajdonító gyereket az is elbizonytalaníthatja, hogy az évzáró után számára mégis folytatódik a tanév. Ráadásul ha azt tapasztalja, hogy társai közül kevesen járnak napközibe, az is felmerülhet benne, hogy az igazán vakációzók fontosabbak a szüleiknek, netán ügyesebbek nála. Ezek a félelmek, persze, nem fogalmazódnak meg mindenkiben. Mindenesetre az a legfontosabb, hogy a szülő ösztöneire és gyermeke jelzéseire figyelve válassza meg és szükség esetén módosítsa a nagyvakáció színhelyeit.
Nagy Székely Ildikó

szerda, július 7

Boldogság és pedofília

Tartsatok velünk ma este 19 órától az Erdély FM 97, 1-en. A Pszichotrillákban Szondy Máté legújabb könyve alapján beszélgetünk a boldogság tudományáról majd ezt követően a pedofíliáról.
További részletek itt: http://erdelyfm.ro/blog/pszichotrillak/?p=364

kedd, július 6

Portré az Adevărul helyi újságában

http://www.adevarul.ro/locale/targu-mures/Targu-Mures-_Kadar_Annamaria_Este_indragostita_de_munca_de_psiholog_0_290971204.html

Egyetem harmadév zárás

Kattints a fotóra a képek megtekintéséhez.

Utolsó játékpedagógia óra együtt. Nevetés, vídámság, könnyek. Mindannyian megértettük, hogy: "A játék az ember teremtménye, mely teremtője örömére hivatott szolgálni egy olyan országban, ahol a "komolyság" és a "vidámság" nem egymással ellentétes, hanem egymást kiegészítő fogalmak, és amelynek a földjére csak játszva teheti be az ember a lábát." (Erich Kästner)

hétfő, július 5

Szivárvány





Gyergyó fele utazva találkoztam a szivárvánnyal...A népmesékben a szivárvány gyakran az égbe vagy egy másik világba vezető híd. Az eső és páracseppeken megtörik a fény és spektrumára bomlik. Az ív külső részén van a vörös, abelsőn az ibolya, a lila, a kedvencem. De a szivárványban minden szín fontos, függetlenül attól, hogy melyik van feljebb, hisz anélkül nem lenne teljes.  Akárcsak életünk minden eseménye...jó, rossz egyaránt.

péntek, július 2

Megjelent a könyvünk:)

Megjelent Bakk-Miklósi Kingával közösen írt könyvünk: A kétnyelvűvé váló óvodások és kisiskolások anyanyelvi képességei címmel.

Az óvodai és elemi iskolai oktatás hozzájárulása a gyermekek alapkészségeinek és képességeinek fejlődéséhez hatással van nem csak az iskolai pályafutásukra, hanem a későbbi munkaerőpiaci esélyeikre is. A beszédértés, a beszédprodukció, a szövegértés és a szövegalkotás képessége, tágabb értelemben a kommunikációs képességek befolyásolják a társadalmi érvényesülés mellett az egyén elégedettségét, sikerességet, önbecsülését. Elképzeléseink szerint az élethosszig tartó tanulás megalapozása a kulcskompetenciák megalapozása révén lehetséges.

E jegyzetet az elméleti tanulmányozáson túlmenően azon szakemberek, óvónők, tanítók és tanárok figyelmébe ajánljuk, akiket foglalkoztat a beszéd fejlesztésére vonatkozó módszertani útmutatók kidolgozása, a kétnyelvű oktatás megújítása, jobbítása, vonzóbbá tétele.

Kapható az Ábel Kiadónál, további részletek itt: http://www.abelkiado.ro/main_page_konyv.php?id=232