További részletek itt: http://www.mesterkurzus.com/erdely/
A napraforgó és a nap története... Pillanatok, gondolatok, mozzanatok, szösszenetek, erőforrások, szerendipitás. Mert "csak kétféleképpen élheted az életed. Vagy abban hiszel, a világon semmi sem varázslat. Vagy pedig abban, hogy a világon minden az"(Einstein) Én ez utóbbit választottam. És te?
vasárnap, január 31
Dr. Csernus Imre Erdélyben
További részletek itt: http://www.mesterkurzus.com/erdely/
szombat, január 30
Egyetlen baj van csak az élettel. Hogy túl rövid:)
péntek, január 29
Mesterkurzus helyszínek és dátumok
Részletek: http://www.mesterkurzus.com/erdely/index.html?link=kurzus Mesterkurzus ...az élet dolgai |
2010. február 26. |
Nők, férfiak, párkapcsolatok |
KOLOZSVÁR - ERDÉLY - ROMÁNIA |
Előadó(k): Dr. Csernus Imre |
Helyszín: Babes-Bolyai Tudományegyetem - 400084 Kolozsvár, Mihail Kogalniceanu, 1. |
Mesterkurzus ...az élet dolgai |
2010. február 27. |
Intimitás Az emberi kapcsolatok meghittsége |
MAROSVÁSÁRHELY - ERDÉLY - ROMÁNIA |
Előadó(k): Dr. Csernus Imre |
Helyszín: Marosvásárhely Kultúrpalota - 540026 Marosvásárhely, Győzelem tér1. |
Mesterkurzus ...az élet dolgai |
2010. február 28. |
Önfejlesztés és a lelki állóképesség megteremtése |
CSÍKSZEREDA - ERDÉLY - ROMÁNIA |
Előadó(k): Dr. Csernus Imre |
Helyszín: Szakszervezetek Művelődési Háza - Csíkszereda, Szabadság tér 16/38. |
csütörtök, január 28
2009-2010 egyik legszebb eseménye
szerda, január 27
Januári kihívás a Bak jegyében
Csodálatos világ:)
Hiszem azt, hogy a csoda ott van mindenütt.
Csak szemünk kell legyen meglátni.
Vagy legalább csodalátó szemüvegünk, ahogy a film is szépen példázza.
Vigyázat: a főhős az első 42 percben nem
mosolyog:)
A külvilággal és önmagunkkal való küzdelem
gyönyörű története.
Megéri megnézni, Huni a Pszichotrillák
hangtechnikusa ajánlotta nekünk is,
így én tovább ajánlgatom nektek.
És ráadásként az ugyanazt a címet viselő dal!
Varázsjátékok
A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni,
akarsz-e mindig, mindig játszani,
akarsz-e együtt a sötétbe menni,
gyerekszívvel fontosnak látszani, (...)
Akarsz-e játszani mindent, mi élet,
havas telet és hosszú-hosszú őszt,
lehet-e némán teát inni véled,
rubin-teát és sárga páragőzt?
Akarsz-e teljes, tiszta szívvel élni (...)
Akarsz játszani kígyót, madarat,
hosszú utazást, vonatot, hajót,
karácsonyt, álmot, mindenféle jót? (...)
Akarsz-e élni, élni mindörökkön,
játékban élni, mely valóra vált? (Kosztolányi Dezső)
Indián
Én mindig azt mondom, amit szívem szerint igaznak tartok. Erről van szó. Ha ezt mindenki megértené, tudnák, hogy érzem magam. Ha más emberek megőriznék kultúrájukat, s aszerint élnének továbbra is, ismernék ezeket a dolgokat.
Néha azt mondják rólam, megint indiánt játszom. Ó, de szomorú is ez! Nem hiszem, hogy indiánt játszom, vagy úgy kellene viselkednem, mint egy indián asszonynak. Indián vagyok. Ilyen vagyok. Az vagyok, aki vagyok. És büszke vagyok.
Mary Leitka
kedd, január 26
Wass Albert: Te és a világ - Vágy és öröm
Minden vágyadnak eleget tenni: ez az emberi élet legnagyobb művészete. Akinek sikerül, az boldog. Ehhez azonban fontos, hogy kevés vágyad legyen.
Pszichotrillák: iskolaválasztás és szerénység-álszerénység témában
Elsős leszek: Népújság, január 26.
"Ha iskolába készül a család…" – ez lehetne a mottója annak a könyvecskének, amelyet a Kulcs Szociálpedagógusok Egyesülete negyedszer adott ki útmutatóul a jövendő elsősök szüleinek. "Marosvásárhely sok nagyon jó tanítóval büszkélkedhet. Azt mondhatnánk, hogy valóban, szinte mindegy, hogy hova kerül a gyerek, mindenhol jó pedagógus várja. Azonban, hogy melyik szülőnek, melyik gyereknek, melyik kollégának mit jelent a "jó" pedagógus, a jó iskola, az már nem annyira egyértelmû. (…) A keresésben azt a tábort erősítem, akik azt hangoztatják, hogy "az iskola a család meghosszabbított karja", ezért úgy gondolom, jó, ha a szülô a saját nevelési stílusának megfelelő tanítót választ" – írja Bodoni Ágnes, a program vezetője előszavában. Az Elsôs leszek elsősorban tájékoztató szándékkal készült.
– Tudjuk, hogy számos tanintézetben már beteltek a helyek, nem is feltételezzük, hogy az érintettek ebbôl a könyvbôl választanak majd iskolát gyerekeiknek. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy szükség van erre a kiadványra – mondta Bodoni Ágnes. Az útmutató elsô részében a marosvásárhelyi tanintézetek jellegzetességeirôl, felszereltségérôl és elérhetőségérôl szerezhetnek tudomást az érdeklődők, az első osztályt indító tanítók ugyanitt tanítási módszereiket ismertetik és személyes üzenettel is megszólítják a szülőket. Az Elsős leszek második részét az iskolaérettségrôl, az érzelmi intelligenciáról, a tanulási problémákat elôidézô részképesség-zavarokról szóló olvasmányok teszik hasznossá és érdekessé, itt az is kiderül, mit "kell" tudnia a romániai törvénykezés szerint egy első osztályosnak.
Az idei kiadvány újdonsága, hogy azokat a szülôket is megszólítja, akik speciális szükségletû gyermeküket szeretnék beiskolázni, illetve az integrált oktatás felé nyitott pedagógusoknak is teret ad. A 200 példányszámban megjelent könyvecske szerkesztôségünk székhelyén (Dózsa György utca 9. szám, II. emelet), illetve a Kulcslyuk Könyvesboltban (Sáros utca 13. szám) vásárolható meg 6 lejes kiadói áron. Az eladásból begyűlt összeget a jövő évi kiadvány megjelentetésére fordítja az egyesület.
vasárnap, január 24
Lazulós hétvége
Irisz
Új Mesterkurzus hírek
Februárban újabb erdélyi Mesterkurzus-körút - Dr. Csernus Imrével!
Bár Marosvásárhelyen és Csíkszeredában már hetek óta rebesgetik, hogy az erdélyi Mesterkurzus-sorozat következő előadója Dr. Csernus Imre lesz, eljött az ideje, hogy "hivatalosan" is megerősítsük a hírt: valóban a népszerű pszichiáterrel kelünk útra február végén. Az előadói körút pontos állomásait és témáit hamarosan feltöltjük oldalunkra, és február elejétől kezdve már természetesen a jegyeket is meg lehet majd vásárolni a kijelölt értékesítő helyeken. Látogass vissza gyakran honlapunkra, mert most már bármelyik nap felkerülhetnek rá a legfrissebb információk!
http://www.mesterkurzus.com/erdely/
szombat, január 23
péntek, január 22
Csapatmunka
Egyik ötlet az volt, hogy a legfontosabb életre vonatkozó mondatokat, tanácsokat, gondolatokat mindenki válassza ki a saját részéből és alkossunk belőle egy egységes levelet, amit majd ajándékként továbbítunk a társainknak. (az ajándékos rész már megvolt, de az előadásról még szó nem esett)
Elsős leszek: Az érzelmi intelligencia, mint a siker kulcsa
"Milyen furcsa bolygó! - gondolta a kis herceg. - Milyen száraz, milyen hegyes, milyen sós. És az embereknek nincs semmi képzelőtehetségük. Folyton csak azt szajkózzák, amit mondanak nekik... Nekem otthon volt egy virágom: mindig ő kezdte a beszélgetést..." (Antoine de Saint-Exupery: A kis herceg)
Egy kilencvenes évek elején végzett kutatásban azt vizsgálták, hogy milyen tényezőktől függ a gyerekek beválása és az életben való boldogulása. Az eredmények meghökkentőek voltak, mivel az iskolában megtanult anyag csupán18%-ban befolyásolja a helytállást. A többi 82% az EQ-val jelölt érzelmi intelligencia függvénye, ami az IQ-val szemben korlátlanul fejleszthető és nem egy velünk született képességet takar. Mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy a teljesítménydimenzió mellett az érzelmi nevelés is rendkívül fontos, amelynek célja a személyiség nem kognitív területeinek figyelembe vétele. Az értelem és érzelem elválaszthatatlanok, egyik hiánya nem pótolható a másik túlsúlyával.
Az érzelmek érzékelésének és megértésének képessége egy újfajta intelligenciát takar. A Mayer-Salovey által leírt fogalom négy képességet fed: az érzelmek pontos érzékelését, az érzelmek kezelését, mások érzéseinek felismerését valamint kapcsolatkezelést. Ez egyik elhanyagolt nevelési terület, hiszen az érzelmi tudatosság oktatására nem fektetünk elég hangsúlyt. “Az érzelmi pallérozottság legalább olyan fontos része a műveltségnek, mint a matematikában vagy az olvasásban való jártasság” – állítja Karen Stone Mc Crown amerikai pszichológus. Az Egyesült Államokban már az iskolákban is bevezették ennek oktatását, mivel felismerték, hogy az alacsony EQ-val rendelkező személy, aki nehezen ismeri fel és kezeli érzelmeit az általában félénk, könnyen összeomlik stresszhelyzetben, ami agresszivitással és önkontroll hiányával társul. Ahhoz, hogy egészséges felnőttek legyünk, hatékonyan illeszkedjünk be a különböző csoportokba, jó döntéseket hozzunk, a tárgyi tudás mellett szükségünk van az önismeretünkre és az érzelmeink kezelésére.
Mindez nem tanórához kötött tevékenység, hanem a teljes iskolai életben jelen kell legyen és ugyanúgy fellelhető a tanár-diák kommunikációban mint a társas kapcsolatokban valamint a tanárközösség egymáshoz való viszonyában. Egy gyerek számára hosszútávon nem az fogja az igazi sikert jelenteni, ha mindent megtanul és mindent tud, hanem ha közben egészséges önbizalomra, önértékelésre tesz szert. A tanulási zavarok elemzése is rámutat arra, hogy ezek hátterében jelen van az érzelmi kiegyensúlyozatlanság, a kisebbrendűségi érzés valamint a nem megfelelő énkép.
Az érzelmi intelligencia egyik legfontosabb eleme az empátia, ami a pedagógus munkaeszköze is, lehetővé téve az érzelmi befolyásolást, a diák mimikájának, hanglejtésének értelmezését, a mélyebb üzenet megértését. Bár minden tantárgy keretében valamilyen mértékben megvalósul érzelmi nevelés és a személyiségfejlesztés, a fő hangsúly az értékelésen, ellenőrzésen és a teljesítményen van. Az iskolai élet, a hagyományok, a tanórák forgatókönyve valamint a tanár személyisége is az érzelmi nevelés fontos tényezője.
A tanulók érzelmi képességeinek fejlesztésében az iskola és a család játssza a legfontosabb szerepet. Az EQ csirái a családi életben alakulnak ki, az iskola a meglevő alapokra építhet. Az iskola és a család együttműködése akkor sikeres, ha a szülő és pedagógus is elsősorban saját érzelmi képességét fejleszti, empátiával fordul a gyerek fele, bizalmi kapcsolatot alakít ki, segíti a gyerek önismeretének és önbizalmának fejlődését, bátorítja az önérvényesítést és példát mutat az érzelmek kifejezésével és megértésével. Az a diák, aki képes lesz mások érzelmeinek felismerésére, odafigyelésre, kapcsolatok teremtésére, akinek van meggyőző ereje, tud konfliktusokat kezelni, együtt tud működni és segítséget tud kérni, vágyait késleltetni, kitartani, az megtanulta a legfontosabb leckét és jelesre vizsgázik. A későbbi siker kulcsa az , ha az iskola képes egyben az élet iskolájává alakulni. Ha a lehető legjobbat akarjuk nyújtani magunkból, szükségünk van a magas érzelmi tudatosságra, hatékony problémamegoldó képességekre és megfelelő önérvényesítésre. Ebben az értelmezésben, ahogy Galilei is állítja, nem taníthatunk meg senkinek semmit, csupán segíthetünk abban, hogy felfedezze önmagán belül.
Ehhez kívánok jó munkát pedagógusoknak és szülőknek egyaránt, a gyereknek pedig azt, hogy megtapasztalja a felfedezés örömét ebben a folyamatban. Hogy a saját kis bolygóján öntözze a majomkenyérfáját, szelidítse meg a rókát és gondozza a páratlan rózsáját. Ne felejtsük el azt, hogy minden nap közelebb ülhetünk egymáshoz és hogy csak azt ismerjük meg igazán, amit megszelidítettünk. Hogy szükségünk van a szertartásokra és az idő, amit egymásra “vesztegetünk” tesz igazán fontossá bennünket egymásnak. Hogy elsősorban a szívünkkel kell keresni, mert a lényeges dolgok láthatatlanok. Hogy minden felnőtt gyerek volt valamikor. De erre csak kevesen emlékeznek…